2020 Summer Olympics Schedule

Live
time (EST)SportEventResult
10:00 AMEquestrianOpen IndividualView Results
10:00 AMEquestrianOpen Individual, Grand PrixView Results
10:00 AMEquestrianOpen TeamView Results
10:00 AMEquestrianOpen Team, Grand PrixView Results
12:02 PMSwimmingMen's 400m Individual MedleyView Results
12:25 PMSwimmingWomen's 100m ButterflyView Results
12:38 PMSwimmingMen's 400m FreestyleView Results
1:05 PMSwimmingWomen's 400m Individual MedleyView Results
1:25 PMSwimmingMen's 100m BreaststrokeView Results
1:43 PMSwimmingWomen's 4 x 100m Freestyle RelayView Results
Upcoming
time (EST)SportEventResult
6:24 AMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Gadzhimagomedov v Benchabla
6:39 AMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Abduljabbar v Lucar Jaimes
6:54 AMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Plodzicki-Faoagali v Smiahlikau
7:12 AMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Baalla v Nyika
11:18 AMBoxingMen's Welterweight, Last 32
11:36 AMBoxingMen's Light Heavyweight, Last 32, Houmri v Korbaj
11:51 AMBoxingMen's Light Heavyweight, Last 32, Plantic v Alhindawi
12:06 PMBoxingMen's Light Heavyweight, Last 32, Brennan v Ruzmetov
12:24 PMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Castillo v Iashaish
12:39 PMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Teixeira v Clarke
12:54 PMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Ochola v La Cruz
1:12 PMBoxingMen's Heavyweight, Last 16, Reyes Pla v Levit
12:00 AMSurfingMen's Shortboard
12:00 AMSurfingMen's Shortboard, Round 1
12:00 AMSurfingMen's Shortboard, Round 1, Heat 1
12:00 AMJudoMen's 66kg, Last 32
12:00 AMJudoMen's 66kg, Last 32
12:00 AMJudoMen's 66kg, Last 32
12:00 AMJudoMen's 66kg, Last 32
12:00 AMJudoMen's 66kg, Last 32
12:00 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
12:00 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
12:00 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
12:40 AMSurfingMen's Shortboard, Round 1, Heat 2
1:20 AMSurfingMen's Shortboard, Round 1, Heat 3
2:00 AMRowingMen's Single Sculls, Semifinals
2:00 AMRowingMen's Single Sculls, Semifinals, Semifinal E/F
2:00 AMRowingMen's Single Sculls, Semifinals, Semifinal E/F, Semifinal 1
2:00 AMShootingWomen's 10m Air Pistol
2:00 AMShootingWomen's 10m Air Pistol, Qualification
2:00 AMShootingWomen's Skeet
2:00 AMShootingWomen's Skeet, Qualification
2:00 AMShootingWomen's Skeet, Qualification, Day 1
2:00 AMVolleyballWomen's Volleyball, Preliminary Round, Pool B, ROC v ITA
2:00 AMHandballWomen's Handball, Preliminary Round, Group A, NED v JPN
2:00 AMSurfingMen's Shortboard, Round 1, Heat 4
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64, Mebarki v Pasztor
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64, Proestakis v Jelinska
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 64
2:00 AMBeach VolleyballWomen's Team, Preliminary Round, Pool B, Klineman/Ross v Xue C/Wang X X
2:10 AMRowingMen's Single Sculls, Semifinals, Semifinal E/F, Semifinal 2
2:20 AMRowingWomen's Single Sculls, Semifinals
2:20 AMRowingWomen's Single Sculls, Semifinals, Semifinal E/F
2:20 AMRowingWomen's Single Sculls, Semifinals, Semifinal E/F, Semifinal 1
2:30 AMArcheryWomen's Recurve Team, 1/8 Final
2:30 AMArcheryWomen's Recurve Team, 1/8 Final, Last 16 - 1
2:30 AMRowingWomen's Single Sculls, Semifinals, Semifinal E/F, Semifinal 2
2:30 AMField HockeyWomen's Hockey, Preliminary Round, Pool A, GBR v GER
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64, Ramirez v Niggeler
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64, Sukhov v Steffen
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64, Petrov v Ma S G
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64, Dong C v Blais-Belanger
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:30 AMFencingMen's Individual Epee, Last 64
2:40 AMRowingMen's Pair, Repechage Round
2:40 AMSurfingMen's Shortboard, Round 1, Heat 5
2:50 AMRowingWomen's Pair, Repechage Round
2:53 AMArcheryWomen's Recurve Team, 1/8 Final, Last 16 - 2
2:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Zagidullina v Van Erven Garcia
2:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Kiefer v Berthier
2:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Errigo v Elsharkawy
2:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Beam
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Beam, Qualification
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Beam, Qualification, Subdivision 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Floor Exercise
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Floor Exercise, Qualification
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Floor Exercise, Qualification, Subdivision 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 2
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 3
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 1, Rotation 4
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 2
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 3
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 1, Rotation 4
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Uneven Bars
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Uneven Bars, Qualification
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Uneven Bars, Qualification, Subdivision 1
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Vault
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Vault, Qualification
3:00 AMGymnastics - ArtisticWomen's Vault, Qualification, Subdivision 1
3:00 AMRowingMen's Lightweight Double Sculls, Repechage Round
3:00 AMRowingMen's Lightweight Double Sculls, Repechage Round, Heat 1
3:00 AMBasketballMen's Basketball, Preliminary Round, Group A, IRI v CZE
3:00 AMShootingMen's Skeet
3:00 AMShootingMen's Skeet, Qualification
3:00 AMShootingMen's Skeet, Qualification, Day 1
3:00 AMField HockeyWomen's Hockey, Preliminary Round, Pool B, AUS v ESP
3:00 AMWater PoloMen's Water Polo, Preliminary Round, Group A, RSA v ITA
3:00 AMSoftballWomen's Softball, Opening Round, USA v AUS
3:00 AMTable TennisMixed's Doubles, Quarterfinal, Lebesson/Yuan v Wong C T/Doo H K
3:00 AMTable TennisMixed's Doubles, Quarterfinal, Xu X/Liu S W v Ionescu/B. Szocs
3:00 AMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group D, Seo S J/Choi S K v Yakura/Ho-Shue
3:00 AMBeach VolleyballMen's Team, Preliminary Round, Pool F, Shiratori/Ishijima v Losiak/Kantor
3:10 AMRowingMen's Lightweight Double Sculls, Repechage Round, Heat 2
3:15 AMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, JPN v MGL
3:16 AMArcheryWomen's Recurve Team, 1/8 Final, Last 16 - 4
3:20 AMRowingWomen's Lightweight Double Sculls, Repechage Round
3:20 AMRowingWomen's Lightweight Double Sculls, Repechage Round, Heat 1
3:20 AMSurfingWomen's Shortboard
3:20 AMSurfingWomen's Shortboard, Round 1
3:20 AMSurfingWomen's Shortboard, Round 1, Heat 1
3:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Harvey v Ranvier
3:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Ryan v Azuma
3:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Blaze v Guo
3:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Batini v Kreiss
3:28 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Last 16, Ben Yessouf v Hamada
3:30 AMRowingWomen's Lightweight Double Sculls, Repechage Round, Heat 2
3:30 AMSwimmingMen's 400m Individual Medley, Final
3:39 AMArcheryWomen's Recurve Team, 1/8 Final, Last 16 - 3
3:40 AMRowingMen's Quadruple Sculls, Repechage Round
3:40 AMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Semifinal
3:40 AMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Semifinal, Semifinal 1
3:40 AMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, ROU v ITA
3:40 AMBadmintonWomen's Doubles, Group Stage, Group D, Kong H Y/Kim S Y v Prajongjai/Kititharakul
3:42 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Last 16, Husic v Suzuki
3:46 AMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Semifinal, Semifinal 2
3:50 AMRowingWomen's Quadruple Sculls, Repechage Round
3:52 AMSwimmingMen's 400m Freestyle, Final
3:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Korobeynikova v Boubakri
3:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Ross v Karamete
3:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Ebert v Dubrovich
3:55 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Jeon H S v Azuma
3:56 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Last 16, Minin v Tzeli
3:58 AMSkateboardingMen's Street
3:58 AMSkateboardingMen's Street, Preliminary Round
4:00 AMRowingWomen's Single Sculls, Quarterfinal
4:00 AMRowingWomen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 1
4:00 AMHandballWomen's Handball, Preliminary Round, Group B, ESP v SWE
4:00 AMSurfingWomen's Shortboard, Round 1, Heat 2
4:00 AMTable TennisMixed's Doubles, Quarterfinal, Franziska/P. Solja v Mizutani/Ito
4:00 AMTable TennisMixed's Doubles, Quarterfinal, Lin Y J/Cheng I C v Lee S S/Jeon J H
4:00 AMBoxingWomen's Flyweight, Last 32, Drabik v Rakhimova
4:00 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Safarov v Serikzhanov
4:00 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:00 AMTennisMen's Singles, Round 1, F. Cerúndolo v Broady
4:00 AMTennisWomen's Doubles, Round 1
4:00 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Cepede v Wang Q
4:00 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Ferro v Sevastova
4:00 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Sabalenka v Linette
4:00 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Barty v Sorribes
4:00 AMBeach VolleyballMen's Team, Preliminary Round, Pool E, Bruno/Evandro v M. Grimalt/E. Grimalt
4:05 AMVolleyballWomen's Volleyball, Preliminary Round, Pool B, USA v ARG
4:07 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Nurillaev v Vieru
4:07 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:10 AMRowingWomen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 2
4:10 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Last 16, Perez Polo v Wael
4:12 AMSwimmingWomen's 400m Individual Medley, Final
4:14 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Cargnin v Abdelmawgoud
4:14 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:15 AMShootingWomen's 10m Air Pistol, Final
4:15 AMBoxingWomen's Flyweight, Last 32, Magno v Ongare
4:20 AMRowingWomen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 3
4:20 AMBadmintonMixed's Doubles, Group Stage, Group D, P.S. Chan/L.Y. Goh v Lamsfuss/Herttrich
4:21 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Le Blouch v Alhassane
4:21 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:24 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Last 16, Adamkiewicz v Zhou L
4:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32
4:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Mohamed v Ueno
4:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Kondricz v Volpi
4:25 AMFencingWomen's Individual Foil, Last 32, Hany v Chen Q Y
4:28 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:30 AMRowingWomen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 4
4:30 AMWater PoloMen's Water Polo, Preliminary Round, Group A, HUN v GRE
4:30 AMBoxingWomen's Flyweight, Last 32, Roumaysa v Jitpong
4:33 AMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Semifinal
4:33 AMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Semifinal, Semifinal 1
4:35 AMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, ROC v BEL
4:35 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Sancho v Cullhaj
4:35 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:38 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Last 16, Huang Y J v Hosseini
4:39 AMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Semifinal, Semifinal 2
4:40 AMRowingMen's Single Sculls, Quarterfinal
4:40 AMRowingMen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 1
4:40 AMSurfingWomen's Shortboard, Round 1, Heat 3
4:42 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Gaitero Martin v Zantaraia
4:42 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:45 AMSwimmingWomen's 4 x 100m Freestyle Relay, Final
4:45 AMField HockeyWomen's Hockey, Preliminary Round, Pool B, JPN v CHN
4:48 AMBoxingWomen's Flyweight, Last 32, Bujold v Radovanovic
4:49 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Gomboc v Mungandu
4:49 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Minkou v El Idrissi
4:49 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
4:50 AMRowingMen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 2
4:50 AMWeightliftingMen's 61kg
4:50 AMWeightliftingMen's 61kg, Group B
4:50 AMWeightliftingMen's 67kg
4:50 AMWeightliftingMen's 67kg, Group B
4:52 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Last 16
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Beam, Qualification, Subdivision 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Floor Exercise, Qualification, Subdivision 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 2, Rotation 1
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 2, Rotation 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 2, Rotation 3
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Individual All-Around, Qualification, Subdivision 2, Rotation 4
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 1
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 3
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 4
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Uneven Bars, Qualification, Subdivision 2
4:55 AMGymnastics - ArtisticWomen's Vault, Qualification, Subdivision 2
4:55 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32
4:55 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Santarelli v Khodos
4:55 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Verwijlen v Kweon Y J
4:55 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32
4:56 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Shamilov v Seidl
4:56 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
5:00 AMRowingMen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 3
5:00 AMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, POL v SRB
5:00 AMBadmintonMixed's Doubles, Group Stage, Group D, Wang Y/Huang D P v Tang C M/Tse Y S
5:00 AMBadmintonMixed's Doubles, Group Stage, Group B, Puavaranukroh/Taerattanachai v Gicquel/Delrue
5:00 AMBeach VolleyballWomen's Team, Preliminary Round, Pool E, Artacho/Clancy v Martínez/Echevarria
5:03 AMBoxingWomen's Flyweight, Last 32, Sorrentino v Cardozo Rojas
5:03 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Shmailov v Loforte
5:03 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
5:05 AMSailingMen's RS:X
5:05 AMSailingMen's RS:X, Opening Series
5:05 AMSailingMen's RS:X, Opening Series, Race 1
5:05 AMSailingWomen's Laser Radial
5:05 AMSailingWomen's Laser Radial, Opening Series
5:05 AMSailingWomen's Laser Radial, Opening Series, Race 1
5:06 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Last 16
5:10 AMRowingMen's Single Sculls, Quarterfinal, Quarterfinal 4
5:10 AMJudoMen's 66kg, Last 32, Postigos v Katz
5:10 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
5:15 AMField HockeyWomen's Hockey, Preliminary Round, Pool B, NZL v ARG
5:17 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:17 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
5:18 AMBoxingMen's Lightweight, Last 32, La Cruz v Davis
5:20 AMRowingWomen's Double Sculls, Semifinal A/B
5:20 AMRowingWomen's Double Sculls, Semifinal A/B, Semifinal 1
5:20 AMSurfingWomen's Shortboard, Round 1, Heat 4
5:20 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Last 16, Lindo Alvarez v Ilgün
5:20 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Cannone v R. Limardo
5:20 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Svichkar v Heinzer
5:20 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Kurbanov v Fichera
5:20 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, McDowald v Bardenet
5:20 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Wang Z v Elkord
5:24 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:24 AMJudoWomen's 52kg, Last 32
5:25 AMSkateboardingMen's Street, Final
5:30 AMRowingWomen's Double Sculls, Semifinal A/B, Semifinal 2
5:30 AMTennisMen's Doubles, Round 1
5:30 AMTennisMen's Singles, Round 1, Galán v Safwat
5:30 AMTennisMen's Singles, Round 1, Monfils v Ivashka
5:30 AMTennisMen's Singles, Round 1, Kukushkin v Coria
5:30 AMTennisMen's Singles, Round 1, A. Zverev v Lu Y H
5:30 AMTennisMen's Singles, Round 1, Fucsovics v Hurkacz
5:30 AMTennisWomen's Doubles, Round 1, Krejcíková/Siniaková v Hsieh Y C/Hsu C Y
5:30 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Garcia v Vekic
5:30 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Suárez v Jabeur
5:30 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Ostapenko v Vesnina
5:30 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Zheng S S v N. Osaka
5:30 AMTennisWomen's Singles, Round 1, Jorovic v Van Uytvanck
5:31 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:31 AMJudoWomen's 52kg, Last 16
5:34 AMTaekwondoMen's Featherweight 58-68kg, Last 16, Burns v Sinden
5:36 AMBoxingMen's Lightweight, Last 32, Nadir v Colin
5:36 AMBoxingMen's Middleweight, Last 32, Mousavi v Moriwaki
5:38 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:38 AMJudoWomen's 52kg, Last 16
5:40 AMRowingMen's Double Sculls, Semifinal A/B
5:40 AMRowingMen's Double Sculls, Semifinal A/B, Semifinal 1
5:40 AMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group B, Watanabe/Endo v Sozonov/V. Ivanov
5:45 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:45 AMJudoWomen's 52kg, Last 16
5:45 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Nikishin v Lan M H
5:45 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Kano v Garozzo
5:45 AMFencingMen's Individual Epee, Last 32, Minobe v Jurka
5:48 AMTaekwondoWomen's Featherweight 49-57kg, Last 16, Zolotic v Laaraj
5:50 AMRowingMen's Double Sculls, Semifinal A/B, Semifinal 2
5:51 AMBoxingMen's Lightweight, Last 32, Durkacz v Mamedov
5:51 AMBoxingMen's Middleweight, Last 32, Francisco v Chartoi
5:52 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:52 AMJudoWomen's 52kg, Last 16
5:55 AMSailingMen's RS:X, Opening Series, Race 2
5:59 AMJudoMen's 66kg, Last 16
5:59 AMJudoWomen's 52kg, Last 16
Final
time (EST)SportEventResult
6:00 AMShootingMen's 10m Air PistolView Results
6:00 AMShootingMen's 10m Air Pistol, QualificationView Results
6:00 AMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group B, Rasmussen/Astrup v Sozonov/V. IvanovView Results
6:02 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Last 16, Ramirez Vargas v TomicView Results
6:03 AMJudoWomen's 48kg, Last 16, Pareto v StangarView Results
6:10 AMJudoWomen's 48kg, Quarterfinal, Krasniqi v Lin C HView Results
6:10 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 32, Samer v BazadzeView Results
6:10 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 32, Quintero v SzilagyiView Results
6:10 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 32, Rahbari v ApithyView Results
6:10 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 32, Streets v DershwitzView Results
6:16 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Last 16, Guzmán v WoolleyView Results
6:16 AMJudoWomen's 48kg, Quarterfinal, Munkhbat v RishonyView Results
6:23 AMJudoWomen's 48kg, Quarterfinal, Bilodid v CostaView Results
6:29 AMJudoWomen's 48kg, Quarterfinal, Tonaki v ParetoView Results
6:30 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Last 16, Yildirim v AbdelsalamView Results
6:35 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Murtazaeva v HurleyView Results
6:35 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Isola v Lin SView Results
6:35 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Jarecka v FiamingoView Results
6:35 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Sato v BeljajevaView Results
6:45 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Last 16, Hadipour Seighalani v Ochoa FernandezView Results
6:50 AMWeightliftingWomen's 49kg, Group AView Results
7:00 AMWater PoloWomen's Water Polo, Preliminary Round, Group B, JPN v USAView Results
7:00 AMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, ROC v CHNView Results
7:00 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Quarterfinal, Yamada v Sim J YView Results
7:05 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Song S v PopescuView Results
7:05 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Zhu M Y v Sun YView Results
7:05 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16View Results
7:05 AMFencingWomen's Individual Epee, Last 16, Navarria v LehisView Results
7:15 AMHandballMen's Handball, Preliminary Round, Group B, POR v EGYView Results
7:15 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Diaw v ChewView Results
7:15 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Gacina v FannyView Results
7:15 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Mino v KumarView Results
7:15 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Noskova v PavadeView Results
7:15 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Moret v YamadaView Results
7:15 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Quarterfinal, Demse v JendoubiView Results
7:15 AMArcheryMixed Team, QuarterfinalView Results
7:15 AMArcheryMixed Team, Quarterfinal, Quarterfinal 2View Results
7:20 AMVolleyballMen's Volleyball, Preliminary Round, Pool B, ROC v ARGView Results
7:25 AMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, ROU v JPNView Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Floor Exercise, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Horizontal Bar, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Parallel Bars, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Pommel Horse, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Rings, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 1View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 2View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 3View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 4View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 5View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 2, Rotation 6View Results
7:30 AMGymnastics - ArtisticMen's Vault, Qualification, Subdivision 2View Results
7:30 AMSoftballWomen's Softball, Opening Round, MEX v USAView Results
7:30 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Quarterfinal, Truong v WongphatthanakitView Results
7:34 AMArcheryMixed Team, Quarterfinal, Quarterfinal 1View Results
7:35 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16View Results
7:35 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16View Results
7:35 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16, Ibragimov v SzaboView Results
7:35 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16View Results
7:45 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Quarterfinal, Yunta v Jang JView Results
7:53 AMArcheryMixed Team, Quarterfinal, Quarterfinal 4View Results
8:00 AMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, ROC v CHNView Results
8:00 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Jancarik v AlkhadrawiView Results
8:00 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Gionis v PeteView Results
8:00 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Partyka v BromleyView Results
8:00 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Diaz v ParanangView Results
8:00 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Quarterfinal, Cerezo Iglesias v Wu J YView Results
8:00 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16, Elsissy v BazadzeView Results
8:00 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16, Kim J H v DershwitzView Results
8:00 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16, Rahbari v SameleView Results
8:00 AMFencingMen's Individual Sabre, Last 16, Abedini v SzilagyiView Results
8:00 AMBeach VolleyballWomen's Team, Preliminary Round, Pool F, Betschart/Hüberli v Ludwig/KozuchView Results
8:12 AMArcheryMixed Team, Quarterfinal, Quarterfinal 3View Results
8:15 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Quarterfinal, Dell'aquila v SawekwihareeView Results
8:25 AMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, SRB v NEDView Results
8:25 AMFencingWomen's Individual Epee, Quarterfinal, Beljajeva v PopescuView Results
8:25 AMFencingWomen's Individual Epee, Quarterfinal, Fiamingo v LehisView Results
8:25 AMFencingWomen's Individual Epee, Quarterfinal, Murtazaeva v Kong M WView Results
8:25 AMFencingWomen's Individual Epee, Quarterfinal, Isola v Sun YView Results
8:30 AMShootingMen's 10m Air Pistol, FinalView Results
8:30 AMWater PoloWomen's Water Polo, Preliminary Round, Group A, CAN v AUSView Results
8:30 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Quarterfinal, Ramirez Vargas v YildirimView Results
8:31 AMArcheryMixed Team, SemifinalView Results
8:31 AMArcheryMixed Team, Semifinal, Semifinal 1View Results
8:45 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Tokic v HazinView Results
8:45 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Ionescu v YanView Results
8:45 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Shao v KallbergView Results
8:45 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Dvorak v LiuView Results
8:45 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Batra v HoView Results
8:45 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Quarterfinal, Guzmán v Hadipour SeighalaniView Results
8:50 AMArcheryMixed Team, Semifinal, Semifinal 2View Results
8:55 AMFencingMen's Individual Sabre, Quarterfinal, Pakdaman v SzilagyiView Results
8:55 AMFencingMen's Individual Sabre, Quarterfinal, Oh S G v BazadzeView Results
8:55 AMFencingMen's Individual Sabre, Quarterfinal, Berre v SameleView Results
8:55 AMFencingMen's Individual Sabre, Quarterfinal, Ibragimov v Kim J HView Results
9:00 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Semifinal, Yamada v WongphatthanakitView Results
9:00 AMBeach VolleyballMen's Team, Preliminary Round, Pool A, Leshukov/Semenov v Herrera/GaviraView Results
9:15 AMHandballMen's Handball, Preliminary Round, Group A, GER v ESPView Results
9:15 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Semifinal, Jendoubi v Jang JView Results
9:25 AMVolleyballMen's Volleyball, Preliminary Round, Pool A, JPN v VENView Results
9:25 AMArcheryMixed Team, FinalsView Results
9:25 AMArcheryMixed Team, Finals, Bronze Medal MatchView Results
9:30 AMFootballWomen's Football, 1st Round, Group E, JPN v GBRView Results
9:30 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Drinkhall v Alamian DarounkoView Results
9:30 AMTable TennisMen's Singles, Round 1, Afanador v Lam S HView Results
9:30 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Bergström v MukherjeeView Results
9:30 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Shin Y v EdghillView Results
9:30 AMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Yuan v HelmyView Results
9:30 AMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Semifinal, Cerezo Iglesias v YildirimView Results
9:45 AMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Semifinal, Dell'aquila v GuzmánView Results
9:45 AMArcheryMixed Team, Finals, Gold Medal MatchView Results
10:00 AMEquestrianOpen Individual, Grand Prix, Group AView Results
10:00 AMEquestrianOpen Individual, Grand Prix, Group BView Results
10:00 AMEquestrianOpen Individual, Grand Prix, Group CView Results
10:00 AMEquestrianOpen Team, Grand Prix, Day 1View Results
10:00 AMFootballWomen's Football, 1st Round, Group F, CHN v ZAMView Results
10:00 AMBoxingWomen's Featherweight, Last 32, Vorontsova v TestaView Results
10:00 AMJudoWomen's 48kg, Repechage Round, Lin C H v RishonyView Results
10:00 AMBeach VolleyballWomen's Team, Preliminary Round, Pool A, Heidrich/Vergé-Dépré v Borger/SudeView Results
10:08 AMJudoWomen's 48kg, Repechage Round, Costa v ParetoView Results
10:15 AMBoxingWomen's Featherweight, Last 32, Artingstall v KenosiView Results
10:17 AMJudoWomen's 48kg, Semifinal, Bilodid v TonakiView Results
10:25 AMJudoWomen's 48kg, Semifinal, Krasniqi v MunkhbatView Results
10:30 AMFootballWomen's Football, 1st Round, Group G, SWE v AUSView Results
10:30 AMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, ITA v MGLView Results
10:34 AMJudoMen's 60kg, Repechage Round, Tsjakadoea v LesyukView Results
10:42 AMJudoMen's 60kg, Repechage Round, Chkhvimiani v Kim W JView Results
10:48 AMBoxingMen's Featherweight, Last 32, Shakhbaksh v HamoutView Results
10:51 AMJudoMen's 60kg, Semifinal, Takato v SmetovView Results
10:55 AMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, USA v FRAView Results
10:59 AMJudoMen's 60kg, Semifinal, Yang Y W v MkheidzeView Results
11:00 AMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group D, Seo S J/Choi S K v W.Y. Soh/T.F. ChiaView Results
11:00 AMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group D, Setiawan/Ahsan v Yakura/Ho-ShueView Results
11:00 AMBadmintonWomen's Doubles, Group Stage, Group B, Nagahara/Matsumoto v Hosny/HanyView Results
11:00 AMFencingWomen's Individual Epee, Semifinal, Murtazaeva v Sun YView Results
11:03 AMBoxingMen's Featherweight, Last 32, Butdee v McGrailView Results
6:00 AMJudoWomen's 48kg, Finals, Bronze Medal Match, Rishony v BilodidView Results
11:16 AMJudoWomen's 48kg, Finals, Bronze Medal Match, Costa v MunkhbatView Results
11:18 AMBoxingMen's Featherweight, Last 32, Cuello v ShadalovView Results
11:20 AMWater PoloWomen's Water Polo, Preliminary Round, Group A, RSA v ESPView Results
11:25 AMJudoWomen's 48kg, Finals, Gold Medal Match, Krasniqi v TonakiView Results
11:30 AMField HockeyMen's Hockey, Preliminary Round, Pool B, GBR v RSAView Results
11:30 AMFencingWomen's Individual Epee, Semifinal, Lehis v PopescuView Results
11:33 AMJudoMen's 60kg, Finals, Bronze Medal Match, Tsjakadoea v SmetovView Results
11:36 AMBoxingMen's Featherweight, Last 32, Nguyen v AliyevView Results
11:40 AMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, LAT v BELView Results
11:40 AMBadmintonMixed's Doubles, Group Stage, Group B, Puavaranukroh/Taerattanachai v Hurlburt-Yu/WuView Results
11:40 AMBadmintonWomen's Doubles, Group Stage, Group B, Seinen/S. Piek v Tsai/HonderichView Results
11:40 AMBadmintonWomen's Doubles, Group Stage, Group C, Shin S C/Lee S H v Somerville/MapasaView Results
11:42 AMJudoMen's 60kg, Finals, Bronze Medal Match, Kim W J v MkheidzeView Results
11:50 AMJudoMen's 60kg, Finals, Gold Medal Match, Yang Y W v TakatoView Results
11:51 AMBoxingMen's Featherweight, Last 32, Tsendbaatar v Okongo OkothView Results
12:00 PMField HockeyMen's Hockey, Preliminary Round, Pool B, CAN v GERView Results
12:00 PMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Repechage Round, Truong v SembergView Results
12:00 PMFencingMen's Individual Sabre, Semifinal, Bazadze v SzilagyiView Results
12:02 PMSwimmingMen's 400m Individual Medley, HeatsView Results
12:02 PMSwimmingMen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 1View Results
12:05 PMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, JPN v POLView Results
12:06 PMBoxingMen's Featherweight, Last 32, Allicock v CruzView Results
12:07 PMSwimmingMen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 2View Results
12:13 PMSwimmingMen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 3View Results
12:15 PMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Repechage Round, Demse v ArtamonovView Results
12:19 PMSwimmingMen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 4View Results
12:20 PMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group C, Sonoda/Kamura v Seidel/LamsfussView Results
12:20 PMBadmintonMixed's Doubles, Group Stage, Group D, P.S. Chan/L.Y. Goh v Tang C M/Tse Y SView Results
12:24 PMBoxingMen's Welterweight, Last 32, Okazawa v KrishanView Results
12:25 PMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Heats, Heat 1View Results
12:25 PMFencingMen's Individual Sabre, Semifinal, Kim J H v SameleView Results
12:28 PMSwimmingWomen's 100m Butterfly, HeatsView Results
12:28 PMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Heats, Heat 2View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Floor Exercise, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Horizontal Bar, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Parallel Bars, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Pommel Horse, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Rings, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3, Rotation 1View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3, Rotation 2View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3, Rotation 3View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3, Rotation 4View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3, Rotation 5View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Team, Qualification, Subdivision 3, Rotation 6View Results
12:30 PMGymnastics - ArtisticMen's Vault, Qualification, Subdivision 3View Results
12:30 PMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Heats, Heat 3View Results
12:30 PMFootballWomen's Football, 1st Round, Group E, CHI v CANView Results
12:30 PMHandballMen's Handball, Preliminary Round, Group B, DEN v JPNView Results
12:30 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Kou v HmamView Results
12:30 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Cifuentes v ShingView Results
12:30 PMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Repechage Round, Bogdanovic v Wu J YView Results
12:33 PMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Heats, Heat 4View Results
12:35 PMSwimmingWomen's 100m Butterfly, Heats, Heat 5View Results
12:38 PMSwimmingMen's 400m Freestyle, Heats, Heat 1View Results
12:39 PMBoxingMen's Welterweight, Last 32, Johnson v ArreguiView Results
12:40 PMVolleyballMen's Volleyball, Preliminary Round, Pool A, POL v IRIView Results
12:44 PMSwimmingMen's 400m Freestyle, Heats, Heat 2View Results
12:45 PMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Repechage Round, Salim v SawekwihareeView Results
12:48 PMSwimmingMen's 400m Freestyle, HeatsView Results
12:49 PMSwimmingMen's 400m Freestyle, Heats, Heat 3View Results
12:50 PMWater PoloWomen's Water Polo, Preliminary Round, Group B, CHN v ROCView Results
12:50 PMFencingWomen's Individual Epee, Finals, Bronze Medal Match, Murtazaeva v LehisView Results
12:54 PMSwimmingMen's 400m Freestyle, Heats, Heat 4View Results
12:54 PMBoxingMen's Welterweight, Last 32, Sotomayor v MadievView Results
1:00 PMSwimmingMen's 400m Freestyle, Heats, Heat 5View Results
1:00 PMFootballWomen's Football, 1st Round, Group F, NED v BRAView Results
1:00 PMSoftballWomen's Softball, Opening Round, ITA v JPNView Results
1:00 PMBadmintonMen's Doubles, Group Stage, Group B, Watanabe/Endo v Opeyori/OlofuaView Results
1:00 PMBeach VolleyballWomen's Team, Preliminary Round, Pool C, Bansley/Wilkerson v Wang F/Xia X YView Results
1:05 PMSwimmingWomen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 1View Results
1:12 PMSwimmingWomen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 2View Results
1:12 PMBoxingMen's Welterweight, Last 32, Ah Tong v ZimbaView Results
1:15 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Robles v AltoView Results
1:15 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Skachkov v LevajacView Results
1:15 PMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Madarasz v EdemView Results
1:15 PMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Vega v BatmunkhView Results
1:15 PMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Vivarelli v LayView Results
1:18 PMSwimmingWomen's 400m Individual Medley, Heats, Heat 3View Results
1:20 PMFencingMen's Individual Sabre, Finals, Bronze Medal Match, Bazadze v Kim J HView Results
1:25 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 1View Results
1:27 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 2View Results
1:30 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 3View Results
1:30 PMSwimmingWomen's 400m Individual Medley, HeatsView Results
1:30 PMFootballWomen's Football, 1st Round, Group G, NZL v USAView Results
1:30 PMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Finals, Bronze Medal Match, Yildirim v SembergView Results
1:32 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 4View Results
1:35 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 5View Results
1:37 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 6View Results
1:40 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, HeatsView Results
1:40 PMBadmintonWomen's Doubles, Group Stage, Group A, Hirota/Fukushima v Smith/BirchView Results
1:40 PMSwimmingMen's 100m Breaststroke, Heats, Heat 7View Results
1:43 PMSwimmingWomen's 4 x 100m Freestyle Relay, Heats, Heat 1View Results
1:45 PMField HockeyWomen's Hockey, Preliminary Round, Pool A, NED v INDView Results
1:45 PMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Finals, Bronze Medal Match, Guzmán v ArtamonovView Results
1:45 PMFencingWomen's Individual Epee, Finals, Gold Medal Match, Sun Y v PopescuView Results
1:48 PMSwimmingWomen's 4 x 100m Freestyle Relay, Heats, Heat 2View Results
2:00 PMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, MGL v USAView Results
2:00 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Sirucek v PowellView Results
2:00 PMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Gaponova v LiuView Results
2:00 PMTable TennisWomen's Singles, Round 1, Xiao v LavrovaView Results
2:00 PMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Finals, Bronze Medal Match, Bogdanovic v YamadaView Results
2:00 PMBeach VolleyballMen's Team, Preliminary Round, Pool D, Brouwer/Meeuwsen v Lucena/DalhausserView Results
2:15 PMSwimmingWomen's 4 x 100m Freestyle Relay, HeatsView Results
2:15 PMField HockeyWomen's Hockey, Preliminary Round, Pool A, IRL v RSAView Results
2:15 PMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Finals, Bronze Medal Match, Salim v Jang JView Results
2:15 PMFencingMen's Individual Sabre, Finals, Gold Medal Match, Szilagyi v SameleView Results
2:25 PMBasketballWomen's Basketball 3x3, Pool A, FRA v ITAView Results
2:30 PMHandballMen's Handball, Preliminary Round, Group B, SWE v BRNView Results
2:30 PMTaekwondoWomen's Flyweight -49kg, Finals, Gold Medal Match, Wongphatthanakit v Cerezo IglesiasView Results
2:45 PMVolleyballMen's Volleyball, Preliminary Round, Pool B, USA v FRAView Results
2:45 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Majoros v BouriahView Results
2:45 PMTable TennisMen's Singles, Round 1, Apolónia v OmotayoView Results
2:45 PMTable TennisWomen's Singles, Round 1, De Nutte v TrifonovaView Results
2:45 PMTaekwondoMen's Flyweight -58kg, Finals, Gold Medal Match, Jendoubi v Dell'aquilaView Results
3:00 PMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, NED v ROCView Results
3:00 PMBeach VolleyballMen's Team, Preliminary Round, Pool A, Mol/Sørum v McHugh/SchumannView Results
3:25 PMBasketballMen's Basketball 3x3, Pool A, BEL v JPNView Results
5:18 AMBoxingWomen's Welterweight, Last 32, Koszewska v YunusovaView Results

Medal Tracker

Overall Medal Leaders

  • 4
    CHN
  • 3
    KOR
  • 2
    JPN

Individual Medal Leaders

Gold
CHN 3
KOR 1
JPN 1
Silver
JPN 1
ITA 1
ROC 1
Bronze
KOR 2
CHN 1
ROC 1

Overall Medal Leaders

  • 1
    San
    San
  • 1
    Je Deok
    Je Deok
  • 1
    Carapaz
    Carapaz

Individual Medal Leaders

Gold
San 1
Je Deok 1
Carapaz 1
Silver
Galashina 1
Mikec 1
Jendoubi 1
Bronze
Jun 1
Jung-Hwan 1
Aisah 1

Olympics News