<
>

Boxing schedule

To go directly to a particular month, click the links below:

JUNE | JULY | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER | NOVEMBER | DECEMBER

May 24: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Wilfredo Mendez vs. Janiel Rivera, 10 rounds, strawweights

  • Carlos Arrieta vs. Ernesto Sebastian Franzolini, 8 rounds, junior featherweights

  • Patrick Cora vs. Luis Alberto Vera, 6 rounds, junior middleweights

  • Angel Marrero vs. Juan Fonseca, 4 rounds, junior welterweights

  • Jose Manuel Scroggin vs. Juseim Cruz, 4 round, junior welterweights

  • Luis Enrique Rivera vs. Hayron Santiago, 4 rounds, featherweights

  • Mario Suarez vs. Eugene Alvelo, 4 rounds, middleweights

  • Adrian Martinez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

May 25: Kissimmee, Fla. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Masayuki Ito vs. Jamel Herring, 12 rounds, for Ito's WBO junior lightweight title

  • Jose Pedraza vs. Antonio Lozada, 10 rounds, lightweights

  • Jeyvier Cintron vs. Koki Eto, 10 rounds, junior bantamweights

  • Adam Lopez vs. Jean Carlos Rivera, 10 rounds, featherweights

  • Steven Nelson vs. Victor Darocha, 8 rounds, light heavyweights

  • Antonio Vargas vs. Jose Maria Cardenas, 8 rounds, bantamweights

  • Edgar Berlanga vs. Gyorgy Varju, 8 rounds, middleweights

  • Carlos Cuadras vs. Daniel Lozano, 8 rounds, bantamweights

  • Henry Leobron vs. Luis Ruiz Lizarraga Jr., 6 rounds, junior lightweights

  • Orlando Gonzalez vs. Roxberg Riley, 6 rounds, featherweights

  • Marco Diaz vs. Edgard Figueroa, 4 rounds, featherweights

May 25: Biloxi, Miss. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Austin Trout vs. Terrell Gausha, 10 rounds, junior middleweights

  • Chordale Booker vs. Wale Omotoso, 10 rounds, junior middleweights

  • Ahmed Elbiali vs. Marlos Simoes, 10 rounds, light heavyweights

  • Shawn Simpson vs. Sergio Quiroz, 6 or 8 rounds, bantamweights

  • Efe Apochi vs. Earl Newman, 8 rounds, cruiserweights

  • Amon Rashidi vs. Juan Jesus Garces, 4 or 6 rounds, welterweights

  • Habib Ahmed vs. Juan De Angel, 8 rounds, super middleweights

  • Burley Brooks vs. Francisco Ariri Neto, 4 rounds, super middleweights

  • Angel Alejandro vs. Pablo Batres, 6 rounds, lightweights

  • Antonio Tarver Jr. vs. Thomas Hill, 8 rounds, junior middleweights

  • Fernando Garcia vs. Dennis Contreras, 8 rounds, featherweights

  • Brandon Glanton vs. Billy Cunningham, 6 rounds, light heavyweights

May 25: Oxon Hill, Md. (DAZN)

  • Devin Haney vs. Antonio Moran, 12 rounds, lightweights

  • Filip Hrgovic vs. Greg Corbin, 10 rounds, heavyweights

  • Michael Hunter vs. Fabio Maldonado, 10 rounds, heavyweights

  • Title fight: Jessica McCaskill vs. Anahi Sanchez, 10 rounds, WBC/WBA women's junior welterweight title unification

  • Daniyar Yeleussinov vs. Miguel Zamudio, 8 rounds, welterweights

  • Lorenzo Simpson vs. Rafael Garcia, 4 rounds, middleweights

  • Mack Allison vs. Luis Gerardo Perez, 6 rounds, lightweights

May 25: Manchester, England

  • Hughie Fury vs. Chris Norrad, 10 rounds, heavyweights

  • Alex Dilmaghani vs. Martin Parlagi, 10 rounds, junior lightweights

  • Savannah Marshall vs. Borislava Goranova, 6 rounds, female super middleweights

  • Michael Hennessy Jr. vs. Adam Grabiecm 6 rounds, middleweights

  • Zdravko Popov vs. Roland Hamar, 6 rounds, junior middleweights

  • Marcel Braithwaite vs. Jake Pollard, 6 rounds, featherweights

  • Kane Gardner vs. Des Newton, 6 rounds, junior welterweights

  • Jake James vs. Lee Hallett, 4 rounds, welterweights

  • Connor Lynch vs. Dylan Draper, 4 rounds, welterweights

May 25: Puerto Vallarta, Mexico

  • Marcela Eliana Acuna vs. Jackie Nava, rematch, 10 rounds, female bantamweights

May 25: Jelenia Gora, Poland

  • Title fight: Ewa Brodnicka vs. Janeth Perez, 10 rounds, for Brodnicka's WBO women's junior lightweight title

May 25: Saint-Jean-sur-Richelieu, Quebec

  • Francis Lafreniere vs. Orlando Vazquez, 8 rounds, middleweights

  • Jan Michael Poulin vs. Jean Michel Bolivar, 6 rounds, super middleweights

May 26: Fuzhou, China

  • Title fight: Xu Can vs. Shun Kubo, 12 rounds, for Can's WBA "regular" featherweight title

  • Title fight: Carlos Canizales vs. Sho Kimura, 12 rounds, for Canizales' WBA "regular" junior flyweight title

  • Wulan Tuolehazi vs. Ardin Diale, 12 rounds, flyweights

  • Shichao Gao vs. Anurak Thisa, 10 rounds, junior lightweights

  • Hua Long Zhu vs. Worawatchai Boonjan, 6 rounds, featherweights

  • Lunjun Zhao vs. Yangyang Luo, 4 rounds, featherweights

May 31: Chonburi, Thailand

  • Title fight: Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, rematch, 12 rounds, for Menayothin's WBC strawweight title

May 31: Windham, N.H.

  • Joshua Orta vs. Ernesto Ornelas, 4 rounds, junior lightweights

  • Harry Gigliotti vs. Kris Jacobs, 4 rounds, welterweights

  • Julio Perez Campusano vs. Erik Plumeri, 4 rounds, super middleweights

  • Kimberly Wabik vs. Crystal Byers, 4 rounds, female lightweights

  • Ryan Dibartolomeo vs. Llamar Kelly, 4 rounds, welterweights

  • Dominic Monzione vs. Andre Belcarris, 4 rounds, junior welterweights

  • Brandon Higgins vs. Demetris Williams, 4 rounds, welterweights


June 1: Cardiff, Wales (ESPN+)

  • Jay Harris vs. Angel Moreno, 12 rounds, for vacant European flyweight title

  • Craig Evans vs. Stephen Ormond, rematch, 12 rounds, lightweights

  • Kieran Gething vs. Craig Woodruff, 10 rounds, junior welterweights

  • Sultan Zaurbek vs. TBA, 8 rounds, lightweights

  • Zhankosh Turarov vs. TBA, 6 rounds, welterweights

June 1: New York (DAZN)

  • Title fight: Anthony Joshua vs. Andy Ruiz Jr., 12 rounds, for Joshua's IBF/WBA/WBO heavyweight title

  • Title fight: Callum Smith vs. Hassan N'Dam, 12 rounds, for Smith's WBA super middleweight title

  • Chris Algieri vs. Tommy Coyle, 10 rounds, junior welterweights

  • Title fight: Katie Taylor vs. Delfine Persoon, 10 rounds, WBA/WBO/IBF/WBC women's lightweight unification

  • Joshua Buatsi vs. Marco Antonio Periban, 10 rounds, light heavyweights

  • Josh Kelly vs. Ray Robinson, 10 rounds, welterweights

  • Austin Williams vs. TBA, 4 rounds, middleweights

June 1: San Jacinto, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Devon Alexander vs. Ivan Redkach, 10 rounds, welterweights

  • Hugo Centeno Jr. vs. Willie Monroe Jr., 10 rounds, middleweights

  • Onoriode Ehwarieme vs. Rodney Hernandez, 8 rounds, heavyweights

  • Jhack Tepora vs. Jose Luis Gallegos, 10 rounds, featherweights

  • Marlon Tapales vs. Roberto Castaneda, 10 rounds, junior featherweights

  • Jose Balderas vs. Julio Garcia, 4 rounds, bantamweights

  • Anthony Chavez vs. Mike Fowler, 4 rounds, junior lightweights

  • Justin Cardona vs. Archie Weah, 4 rounds, junior welterweights

  • Francisco Ochoa vs. Jesus Aguinaga, 8 rounds, featherweights

  • John Leo Dato vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Jose Perez vs. Mario Ayala, 8 rounds, featherweights

  • Viktor Slavinski vs. Ernest Guerrero, 8 rounds, junior lightweights

  • Aaron Morales vs. Robert Pucheta, 6 rounds, bantamweights

  • Robert Rodriguez vs. Jose Rodriguez, 4 rounds, bantamweights

  • Shon Mondragon vs. Jose Naranjo, 6 rounds, junior featherweights

June 1: Waldord, Md.

  • Filip Stankovic vs. Patrick Pierre, 6 rounds, super middleweights

  • Oscar Moreno vs. Eric Manriquez, 6 rounds, featherweights

  • Gregory Clark vs. Aaron Casper, 6 rounds, super middleweights

  • Nigel Fennell vs. Jamonee Jones, 4 rounds, welterweights

  • Nathaniel Lee Davis vs. Alex Rivera, 4 rounds, lightweights

  • Michaele Nogue vs. Dasha Ragland, 4 rounds, junior welterweights

  • Nathaniel Copeland vs. TBA, 4 rounds, heavyweight

June 1: Macau, China

  • Meng Fanlong vs. Adam Deines, 12 round, IBF light heavyweight eliminator

June 7: Verona, N.Y.

  • Zab Judah vs. Cletus Seldin, 12 rounds, junior welterweights

  • James "Buddy" McGirt Jr. vs. David Papot, 12 rounds, middleweights

  • Mario Alfano vs. Lavisas Williams, 8 rounds, lightweights

  • Wendy Toussaint vs. Lucius Johnson, 6 rounds, super middleweights

  • Boubacar Sylla vs. Marquis Hawthorne, 6 rounds, welterweights

  • Roberto Duran Jr. vs. Jonathan Pierre, 4 rounds, welterweights

  • Alex Vanasse vs. Eric Abraham, 4 rounds, cruiserweights

June 8: Reno, Nev. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Oscar Valdez vs. Jason Sanchez, 12 rounds, for Valdez's WBO featherweight title

  • Michael Seals vs. Christopher Brooker, 10 rounds, light heavyweights

  • Andy Vences vs. Albert Bell, 10 rounds, junior lightweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Robson Conceicao vs. Charles Serrano, 8 rounds, junior lightweights

  • Dmitry Yun vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Ricardo Galvan vs. TBA, 4 rounds, featherweights

  • Diego Elizondo vs. Sergio Vegas, 4 rounds, lightweights

  • J.J. Mariano vs. TBA, 4 rounds, welterweights

June 8: New York (DAZN)

  • Gennady Golovkin vs. Steve Rolls, 12 rounds, super middleweights

  • Charles Conwell vs. Skender Halili, 10 rounds, junior middleweights

  • Nikita Ababiy vs. TBA, 6 rounds, middleweights

June 8: Montreal

  • Shakeel Phinn vs. Elio German Rafael, 10 rounds, super middleweights

  • Wilfred Seyi vs. Bartosz Barczynski, 6 rounds, super middleweights

  • Terry Osias vs. Maximiliano Agustin Corso, 6 rounds, light heavyweights

  • Whitney Baille vs. Julian Mendo, 6 rounds, lightweights

  • Dwayne Durel vs. Roodsy Vincent, 4 rounds, junior welterweights

  • Jessica Camara vs. Dalila Velazquez, 6 rounds, 6 rounds, junior welterweights

  • Marie-Pier Houle vs. Maria Guadalupe Duran, 4 rounds, female welterweights

June 8: Kempton Park, South Africa

  • Keven Lerena vs. Vasil Ducar, 12 rounds, cruiserweights

June 8: Kinshasa, Congo

  • Ilunga Makabu vs. Mike Perez, 12 rounds, cruiserweights

June 8: Bilbao, Spain

  • Andoni Gago vs. Jesus Sanchez, 12 rounds, for vacant European featherweight title

June 9: Canastota, NY

  • 30th annual International Boxing Hall of Fame inductions

June 12: Nantes, France

  • Georges Ory vs. Sebastian Perez, 12 rounds, for Ory's European bantamweight title

June 13: Hollywood, Calif. (RingTV.com)

  • Seniesa Estrada vs. TBA, 10 rounds, female junior flyweights

  • Azat Hovhannisyan vs. Glen Porras, 10 rounds, junior featherweights

  • Carlos Caraballo vs. TBA, 8 rounds, bantamweights

  • Christian Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, lightweights

  • David Mijares vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Jose Vargas vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Pat Manuel vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

June 14: Worcester, Mass.

  • Jose Antonio Rivera vs. Travis Scott, 8 rounds, middleweights

  • Khiry Todd vs. Ray Oliveira Jr., 6 rounds, welterweights

  • Omar Bordoy Jr. vs. Tyrone Luckey, 6 rounds, welterweights

  • Sidney Mccow vs. Augustine Mauras, 6 rounds, junior welterweights

  • Owen Minor vs. Alejandro Santiago, 4 rounds, heavyweights

  • Eslih Owusu vs. Jose Angel Ortiz, 4 rounds, welterweights

  • Joseph Goss vs. Carlos Galindo, 4 rounds, welterweights

  • Elijah Peixoto vs. Danny Morales, 4 rounds, lightweights

  • Sharad Collier vs. Anthony Everett, 4 rounds, junior welterweights

  • Philip Davis vs. Henry Garcia, 4 rounds, junior lightweights

  • Luka Lannuccilli vs. TBA, 4 rounds, lightweights

June 15: Las Vegas (ESPN+)

  • Tyson Fury vs. Tom Schwarz, 12 rounds, heavyweights

  • Sullivan Barrera vs. Jesse Hart, 10 rounds, light heavyweights

  • Mikaela Mayer vs. TBA, 8 rounds, female junior lightweights

  • Sonny Conto vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

June 15: Leeds, England (ESPN+)

  • Title fight: Josh Warrington vs. Kid Galahad, 12 rounds, for Warrington's IBF featherweight title

  • Jason Welborn vs. JJ Metcalf, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior middleweight title

  • Zelfa Barrett vs. Lyon Woodstock, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior lightweight title

  • Lyndon Arthur vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

June 15: Tweed Heads, Australia (ESPN+)

  • Andrew Moloney vs. Ruben Montoya, 10 rounds, junior bantamweights

  • Jason Moloney vs. Cesar Ramirez, 10 rounds, bantamweights

  • Reagan Dessaix vs. Michaell Whitelaw, 10 rounds, light heavyweights

June 15: Riga, Latvia (DAZN)

  • Mairis Briedis vs. Krzysztof Glowacki, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series semifinals

  • Yunier Dorticos vs. Andrew Tabiti, 12 rounds, cruiserweights, World Boxing Super Series semifinals

June 15: Bensalem, Pa.

  • Miguel Cartagena vs. Jesus Soler, 8 rounds, flyweights

  • Jerome Conquest vs. Frank Trader, 8 rounds, lightweights

  • Jan Czerklewicz vs. Angel Vazquez, 4 rounds, light heavyweights

  • Tyhler Williams vs. Tyree Arnold, 4 rounds, junior welterweights

  • Marcel Rivers vs. Evencii Dixon, 6 rounds, welterweights

  • Laquan Lewis vs. Osnel Charles, 4 rounds, junior welterweights

  • Jamaal Davis vs. Omar Kabary Salem, 6 rounds, super middleweights

  • Daiyaan Butt vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

June 19: Chiba, Japan (UFC Fight Pass)

  • Title fight: Aston Palicte vs. Kazuto Ioka, 12 rounds, for vacant WBO junior bantamweight title

  • Title fight: Hiroto Kyoguchi vs. Tanawat Nakook, 12 rounds, for Kyoguchi's WBA junior flyweight title

June 20: Atlantic City, N.J. (Facebook Watch)

  • D'Mitrius Ballard vs. Elias Espadas, 10 rounds, middleweights

  • Eddie Gomez vs. Saul Corral, 10 rounds, welterweights

  • Mike Reed vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

  • Jaba Khositashvili vs. Gabriel Pham, 6 rounds, super middleweights

  • Dan Murray vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

  • George Rincon vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • Rishard Muhammad vs. TBA, 4 rounds, featherweights

June 21: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Tyrone McKenna vs. Darragh Foley, 10 rounds, junior welterweights

  • Steven Ward vs. Liam Conroy, 12 rounds, light heavyweights

June 21: Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Andrew Cancio vs. Alberto Machado, rematch, 12 rounds, for Cancio's WBA "regular" junior lightweight title

  • Title fight: Angel Acosta vs. Elwin Soto, 12 rounds, for Acosta's WBO junior flyweight title

  • Genaro Gamez vs. Daniel Evangelista, 8 rounds, junior welterweights

  • Blair Cobbs vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • Rommel Caballero vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Aaron McKenna vs. TBA, 6 rounds, welterweights

  • Anthony Garnica vs. Gilberto Duran, 4 rounds, junior featherweights

  • Emilio Rodriguez vs. Lucius Johnson, 4 rounds, middleweights

June 21: London (DAZN)

  • Conor Benn vs. Jussi Koivula, 10 rounds, welterweights

  • Ted Cheeseman vs. Scott Fitzgerald, 12 rounds, for Cheeseman's British junior middleweight title

  • Craig Richards vs. Andre Sterling, 10 rounds, light heavyweights

  • Charles Frankham vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

  • Shannon Courtenay vs. TBA, 6 rounds, female bantamweights

  • Reece Bellotti vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights

  • Otha Jones III vs. TBA, 6 round, lightweights

June 21: Sloan, Iowa (Showtime)

  • Sebastian Fundora vs. Hector Zepeda, 10 rounds, junior middleweights

  • Michel Rivera vs. Rene Giron, 8 rounds, lightweights

  • Jose Romero vs. Yeis Solano, 8 rounds, lightweights

June 22: Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Lee McGregor vs. Scott Allan, 12 rounds, for McGregor's Commonwealth bantamweight title

  • Kieran Smith vs. Michael McGurk, 12 rounds, junior middleweights

June 22: Cleveland (CBS Sports Net)

  • Cody Crowley vs. Navid Mansouri, 12 rounds, junior middleweights

  • Dewayne Beamon vs. Froilan Saludar, 12 rounds, junior bantamweights

  • Miguel Angel Gonzalez vs. Albinius Felesianu, 8 rounds, lightweights

  • Montana Love vs. Tshibangu Kayembe, 6 rounds, junior welterweights

June 22: Horsens, Denmark

  • Title fight: Dina Thorslund vs. April Adams, 10 rounds, for Thorslund's WBO women's junior featherweight title

  • Kem Ljungquist vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

June 22: Philadelphia

  • Anvar Yunusov vs. Angel Luna, 8 rounds, featherweights

  • Milton Santiago Jr. vs. Ruben Lopez, 8 rounds, junior welterweights

  • Colby Madison vs. Robert Simms, 8 rounds, heavyweights

  • Clarence Booth vs. Gabor Gorbics, 8 rounds, welterweights

  • James Martin vs. Kashon Hutchinson, 6 rounds, welterweights

  • Paul Kroll vs. Hector Mercado, 6 rounds, welterweights

  • Rasheen Brown vs. Zoltan Horvath, 4 rounds, bantamweights

  • Romuel Cruz vs. Jonathan Conde, 4 rounds, featherweights

June 22: Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Sergey Rabchenko, 12 rounds, for Garcia's European junior middleweight title

June 23: Las Vegas (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Tony Harrison vs. Jermell Charlo, rematch, 12 rounds, for Harrison's WBC junior middleweight title

  • Guillermo Rigondeaux vs. Julio Ceja, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator

June 28: Temecula, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Richard Commey vs. Ray Beltran, 12 rounds, for Commey's IBF lightweight title

  • Carlos Adames vs. Patrick Day, 10 rounds, junior middleweights

  • Saul Rodriguez vs. Miguel Angel Gonzalez, 10 rounds, junior lightweights

  • Tyler Howard vs. Manny Woods, 8 rounds, middleweights

  • Ruben Rodriguez vs. Vicente Morales, 6 rounds, junior welterweights

  • Raymond Muratalla vs. Javier Martinez, 6 rounds, lightweights

  • Christopher Zavala vs. Prisco Marquez, 4 rounds, junior lightweights

  • David Kaminsky vs. Osbaldo Gonzalez, 4 rounds, middleweights

  • Daniel Lewis vs. TBA, 6 rounds, middleweights

  • Elvis Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

June 28: London (ESPN+)

  • Ohara Davies vs. Miguel Vazquez, 10 rounds, junior welterweights

  • Anisha Basheel vs. Chantelle Cameron, 10 rounds, female lightweights

June 28: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer (one-night cruiserweight tourmanent, all bouts 3 rounds, draw TBA)

June 28: Milan, Italy (DAZN)

  • Francesco Patera vs. Paul Hyland Jr., 12 rounds, for Patera's European lightweight title

  • Daniele Scardina vs. Allesandro Goddi, 12 rounds, super middleweights

  • Dario Morello vs. Steve Jamoye, 10 rounds, welterweights

June 29: Houston (Showtime)

  • Title fight: Jarmall Charlo vs. Brandon Adams, 12 rounds, for Charlo's WBC interim middleweight title

  • Erickson Lubin vs. Zakaria Attou, 12 rounds, WBC junior middleweight eliminator

  • Eduardo Ramirez vs. Claudio Marrero, 12 rounds, WBA featherweight eliminator

June 29: Providence, R.I. (DAZN)

  • Title fight: Demetrius Andrade vs. Maciej Sulecki, 12 rounds, for Andrade's WBO middleweigtht title

June 29: Mashantucket, Conn.

  • Chad Dawson vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights

  • Tramaine Williams vs. TBA, 10 rounds, featherweights

June 29: Niagara Falls, Ontario

  • Custio Clayton vs. Johan Perez, 10 rounds, welterweights

  • Samuel Vargas vs. TBA, 10 rounds, welterweights


July 5: Bolton, England

  • Hosea Burton vs. TBA, 8 or 10 rounds, light heavyweights

July 6: Nur-Sultan, Kazakhstan (ESPN+)

  • Zhankosh Turarov vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior middleweights

  • Title fight: Nordine Oubaali vs. TBA, 12 rounds, for Oubaali's WBC bantamweight title

  • David Oliver Joyce vs. TBA, 10 rounds, featherweights

July 6: Manchester, England (DAZN)

  • Lawrence Okolie vs. Jack Massey, 12 rounds, for Okolie's British and Commonwealth cruiserweight titles

  • Scott Fitzgerald vs. Brian Rose, 12 rounds, junior middleweights

July 6: Santa Fe, Argentina

  • Carlos Monzon Super 8 Middleweight Tournament finals

July 6: Hamburg, Germany

  • Thulani Mbenge vs. Sebastian Formella, 12 rounds, welterweights

July 12: Osaka, Japan (ESPN+)

  • Title fight: Robert Brant vs. Ryoya Murata, rematch, 12 rounds, for Brant's WBA "regular" middleweight title

July 12: Liverpool, England (ESPN+)

  • Jazza Dickens vs. Nathaniel May, 10 rounds, featherweights

  • Rocky Fielding vs. TBA, 8 or 10 rounds, super middleweights

  • Martin Murray vs. TBA, 8 or 10 rounds, super middleweights

July 12: Tacoma, Wash. (Showtime)

  • Jermaine Franklin vs Jerry Forrest, 10 rounds, heavyweights

  • Otto Wallin vs. BJ Flores, 10 rounds, heavyweights

July 12: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

July 13: London (ESPN+)

  • Daniel Dubois vs. Nathan Gorman, 12 rounds, for vacant British heavyweight title

  • Joe Joyce vs. TBA, 10 or 12 rounds, heavyweights

July 13: Newark, N.J. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Shakur Stevenson vs. TBA, 10 rounds, featherweights

  • Joshua Greer vs. Nikolai Potapov, 10 or 12 rounds, bantamweights

July 13: Carson, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Rey Vargas vs. Tomoki Kameda, 12 rounds, for Vargas' WBC junior featherweight title

July 13: Minneapolis (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Jamal James vs. TBA, 10 rounds, welterweights

July 13: TBA, France

  • Tony Yoka vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

July 13: Toowoomba, Australia

  • Will Nasio vs. Herman Ene Purcell, 8 rounds, heavyweights

  • Jamie Hilt vs. Ashley Huston, 8 rounds, junior welterweights

July 18: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

July 19: Oxon Hill, Md. (ESPN+)

  • Teofimo Lopez Jr. vs. Masayoshi Nakatani, 12 rounds, IBF lightweight eliminator

July 19: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 19: Manchester, England

  • Ultimate Boxxer (one-night single-elimination cruiserweight tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA): Dan Cooper, Tony Conquest, Mikael Lawal, Damian Chambers, Michael Webster, Matt Sen, Rhasian Earlington, Mike McKay

July 20: Brentwood, England (ESPN+)

  • MTK Global Boxing

July 20: Las Vegas (Fox PPV/Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Keith Thurman vs. Manny Pacquiao, 12 rounds, for Thurman's WBA welterweight title

  • Yordenis Ugas vs. Omar Figueroa Jr., 12 rounds, WBC welterweight eliminator

  • Sergey Lipinets vs. John Molina Jr., 10 or 12 rounds, welterweights

  • Title fight: Caleb Plant vs. Mike Lee, 12 rounds, for Plant's IBF super middleweight title

July 20: London

  • Dillian Whyte vs. Oscar Rivas, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator

  • Dave Allen vs. David Price, 10 or 12 rounds, heavyweights

  • Richard Riakporhe vs. Chris Billam-Smith, 10 rounds, cruiserweights

  • Charlie Duffield vs. Dan Azeez, 10 rounds, light heavyweights

July 26: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

July 27: Baltimore (Showtime)

  • Title fight: Gervonta Davis vs. Ricardo Nunez, 12 rounds, for Davis' WBA junior lightweight title


Aug. 2: TBA (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 3: Belfast, Northern Ireland (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. Vladimir Nikitin, 10 rounds, featherweights

Aug. 3: New York (Fox/Fox Deportes)

  • Adam Kownacki vs. Chris Arreola, 10 or 12 rounds, heavyweights

Aug. 3: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Aug. 17: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Luis Collazo vs Jose Benavidez, 10 rounds, welterweights

Aug. 22: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Aug. 24: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1


Sept. 1: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Sept. 20: Schio, Italy

  • Luca Rigoldi vs. Oleksandr Yegorov, 12 rounds, for Rigoldi's European junior featherweight title

Sept. 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Sept. 26: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Sept. 27: Agen, France

  • Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov, 12 rounds, for Ziani's European junior lightweight title


Oct. 4: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 11: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 18: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 24: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Oct. 25: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


Nov. 9: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Nov. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Nov. 14: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights


Dec. 5: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Dec. 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox