<
>

ESPN's Brownlow Medal predictor - every player, every vote for 2021

play
The best and worst AFL guernseys of all time (2:12)

With the 'prison bars' debate dominating last week, the ESPN Footy Podcast team think back to some of the AFL's worst (and best) guernseys of all time. (2:12)

The Brownlow Medal is the highest individual honour in the AFL and each year pundits attempt to calculate the victor before 'Charlie' has been draped around the winners' neck at Crown Paladium.

In 2021, ESPN is giving you an advantage with Jake Michaels' one-of-a-kind predictor, which has correctly picked seven out of the past eight winners.

Most Brownlow Medal predictors use a standard 3-2-1 voting structure, mirroring what the umpires do after each game. ESPN's system, however, does things a little differently. A player can be allocated 3, 2.5, 2, 1.5, 1 or 0.5 votes per game, resulting in a much lower margin for error.

For example, in a game where it's difficult to split two players for best on ground honours, this system would give each 2.5 votes, as opposed to one being given 3 and the other receiving 2. Over the course of the season, the difference between the predictor and the actual votes a player tallies will be much closer, and therefore more accurate. There are still six votes allocated to players per match, and can be done through any combination of the above scores.

Note: ESPN's 2021 Brownlow Medal predictor will be updated within 24 hours of each AFL round concluding.

If the leaderboard does not appear, please click here.


Look back at the votes for every round of the 2021 AFL season.

Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Round 6 | Round 7 | Round 8 | Round 9


Round 9

ST KILDA VS. GEELONG
2 - Cam Guthrie (GEE), Mitch Duncan (GEE)
1 - Zach Tuohy (GEE), Jack Steele (STK)

SYDNEY VS. COLLINGWOOD
2.5 - Isaac Heeney (SYD)
1.5 - Dane Rampe (SYD)
1 - Hayden McLean (SYD)
0.5 - Callum Mills (SYD), Justin McInerney (SYD)

HAWTHORN VS. NORTH MELBOURNE
3 - Jy Simpkin (NM)
2 - Ben Cunnington (NM)
1 - Luke Davies-Uniacke (NM)

GOLD COAST VS. BRISBANE
3 - Jarryd Lyons (BRIS)
2 - Dayne Zorko (BRIS)
0.5 - Hugh McCluggage (BRIS), Daniel McStay (BRIS)

RICHMOND VS. GWS
3 - Dustin Martin (RICH)
2 - Jacob Hopper (GWS)
0.5 - Jesse Hogan (GWS), Liam Baker (RICH)

PORT ADELAIDE VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Ollie Wines (PA)
1 - Tom Liberatore (WB)
0.5 - Aaron Naughton (WB)

ESSENDON VS. FREMANTLE
3 - Darcy Parish (ESS)
1.5 - Nick Hind (ESS)
1 - Andrew Brayshaw (FRE)
0.5 - Sean Darcy (FRE)

MELBOURNE VS. CARLTON
2 - Christian Salem (MEL), Clayton Oliver (MEL)
1 - Tom McDonald (MEL)
0.5 - Sam Walsh (CARL), Jake Lever (MEL)

WEST COAST VS. ADELAIDE
3 - Jack Darling (WCE)
1.5 - Rory Laird (ADE), Tim Kelly (WCE)


Round 8

RICHMOND VS. GEELONG
3 - Jeremy Cameron (GEE)
1.5 - Tom Hawkins (GEE)
0.5 - Gary Rohan (GEE), Cam Guthrie (GEE), Shai Bolton (RICH)

GOLD COAST VS. ST KILDA
2 - Touk Miller (GC), Jack Billings (STK), Jack Steele (STK)

GWS VS. ESSENDON
2 - Tim Taranto (GWS), Zach Merrett (ESS)
1 - Toby Greene (GWS), Josh Kelly (GWS)

NORTH MELBOURNE VS. COLLINGWOOD
2.5 - Darcy Moore (COLL), Jordan De Goey (COLL)
1 - Brayden Maynard (COLL)

MELBOURNE VS. SYDNEY
2.5 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Callum Mills (SYD)
1 - Tom McDonald (MEL)
0.5 - Luke Parker (SYD)

PORT ADELAIDE VS. ADELAIDE
2.5 - Travis Boak (PA)
1.5 - Tom Clurey (PA)
1 - Rory Sloane (ADE)
0.5 - Scott Lycett (PA), Rory Laird (ADE)

HAWTHORN VS. WEST COAST
2.5 - Andrew Gaff (WCE)
2 - Dom Sheed (WCE)
1 - Tom Mitchell (HAW)
0.5 - Tim Kelly (WCE)

WESTERN BULLDOGS VS. CARLTON
3 - Marcus Bontempelli (WB)
1.5 - Tom Liberatore (WB)
1 - Jacob Weitering (CARL)
0.5 - Josh Bruce (WB)

BRISBANE VS. FREMANTLE
2 - Jarryd Lyons (BRIS)
1.5 - Nat Fyfe (FRE)
1 - Daniel Rich (BRIS), Hugh McCluggage (BRIS)
0.5 - Charlie Cameron (BRIS)


Round 7

RICHMOND VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Shai Bolton (RICH)
1.5 - Bachar Houli (RICH)
1 - Toby Nankervis (RICH), Tom Lynch (RICH)

COLLINGWOOD VS. GOLD COAST
2.5 - Brandon Ellis (GC), Hugh Greenwood (GC)
0.5 - Touk Miller (GC), Brody Mihocek (COLL)

ADELAIDE VS. GWS
2 - Lachie Whitfield (GWS), Josh Kelly (GWS), Tim Taranto (GWS)

ST KILDA VS. HAWTHORN
3 - Zak Jones (STK)
2 - Brad Hill (STK)
0.5 - Jack Higgins (STK), Hunter Clark (STK)

BRISBANE VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Hugh McCluggage (BRIS)
2 - Charlie Cameron (BRIS)
1 - Ollie Wines (PA)
0.5 - Jarryd Lyons (BRIS)

SYDNEY VS. GEELONG
2.5 - Cam Guthrie (GEE)
1.5 - Oliver Florent (SYD), Tom Hickey (SYD)
0.5 - Joel Selwood (GEE)

NORTH MELBOURNE VS. MELBOURNE
2.5 - Bayley Fritsch (MEL), Ben Cunnington (NM)
0.5 - Kysaiah Pickett (MEL), Aaron Hall (NM)

ESSENDON VS. CARLTON
3 - Sam Walsh (CARL)
1.5 - Adam Saad (CARL)
1 - Ed Curnow (CARL)
0.5 - David Cuningham (CARL)

WEST COAST VS. FREMANTLE
3 - Tim Kelly (WCE)
1 - Jack Darling (WCE), Andrew Gaff (WCE), David Mundy (FRE)


Round 6

GWS VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Jackson Macrae (WB)
1.5 - Adam Treloar (WB)
1 - Tom Liberatore (WB),
0.5 - Marcus Bontempelli (WB), Toby Greene (GWS)

GEELONG VS. WEST COAST
3 - Mitch Duncan (GEE)
1.5 - Cam Guthrie (GEE)
1 - Joel Selwood (GEE)
0.5 - Gary Rohan (GEE)

GOLD COAST VS. SYDNEY
2.5 - Touk Miller (GC)
2 - Noah Anderson (GC)
1 - Ben King (GC)
0.5 - Josh Kennedy (SYD)

CARLTON VS. BRISBANE
3 - Hugh McCluggage (BRIS)
2 - Harry McKay (CARL)
0.5 - Sam Walsh (CARL), Dayne Zorko (BRIS)

MELBOURNE VS. RICHMOND
2.5 - Christian Petracca (MEL), Christian Salem (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)

FREMANTLE VS. NORTH MELBOURNE
3 - David Mundy (FRE)
2 - Nat Fyfe (FRE)
1 - Caleb Serong (FRE)

HAWTHORN VS. ADELAIDE
2.5 - Jaeger O'Meara (HAW)
1.5 - Paul Seedsman (ADE), Ben Keays (ADE)
0.5 - Jacob Koschitzke (HAW)

COLLINGWOOD VS. ESSENDON
3 - Darcy Parish (ESS)
2 - Anthony McDonald-Tipungwuti (ESS)
0.5 - Zach Merrett (ESS), Jayden Laverde (ESS)

PORT ADELAIDE VS. ST KILDA
2.5 - Karl Amon (PA), Ollie Wines (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Orazio Fantasia (PA)


Round 5

ST KILDA VS. RICHMOND
2.5 - Shane Edwards (RICH)
1.5 - Jack Riewoldt (RICH), Jack Graham (RICH),
0.5 - Dustin Martin (RICH)

WEST COAST VS. COLLINGWOOD
2 - Jack Darling (WCE), Oscar Allen (WCE)
1 - Jack Redden (WCE)
0.5 - Dom Sheed (WCE), Liam Duggan (WCE)

WESTERN BULLDOGS VS. GOLD COAST
2.5 - Marcus Bontempelli (WB), Josh Dunkley (WB)
0.5 - Jackson Macrae (WB), Bailey Dale (WB)

SYDNEY VS. GWS
3 - Lance Franklin (SYD)
1.5 - Jacob Hopper (GWS)
1 - Toby Greene (GWS)
0.5 - Josh Kelly (GWS)

CARLTON VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Ollie Wines (PA)
1.5 - Karl Amon (PA)
1 - Aliir Aliir (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Sam Walsh (CARL)

BRISBANE VS. ESSENDON
2.5 - Lachie Neale (BRIS)
2 - Daniel Rich (BRIS)
1.5 - Hugh McCluggage (BRIS)

ADELAIDE VS. FREMANTLE
2.5 - David Mundy (FRE)
2 - Luke Ryan (FRE)
1 - Andrew Brayshaw (FRE)
0.5 - Matt Taberner (FRE)

HAWTHORN VS. MELBOURNE
3 - Max Gawn (MEL)
1.5 - Christian Salem (MEL)
1 - Tom McDonald (MEL)
0.5 - Clayton Oliver (MEL)

GEELONG VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Tom Stewart (GEE)
2 - Brandon Parfitt (GEE)
1 - Ben Cunnington (NM)
0.5 - Sam Menegola (GEE)


Round 4

SYDNEY VS. ESSENDON
2.5 - Luke Parker (SYD)
2 - Zach Merrett (ESS)
0.5 - Jordan Ridley (ESS), Callum Mills (SYD), Nick Hind (ESS)

PORT ADELAIDE VS. RICHMOND
2 - Travis Boak (PA)
1.5 - Jayden Short (RICH), Kane Lambert (RICH)
1 - Robbie Gray (PA)

WESTERN BULLDOGS VS. BRISBANE
2.5 - Tim English (WB), Jackson Macrae (WB)
0.5 - Aaron Naughton (WB), Adam Treloar (WB)

ST KILDA VS. WEST COAST
2.5 - Jack Steele (STK)
2 - Jack Billings (STK)
0.5 - Brad Crouch (STK), Max King (STK), Zak Jones (STK)

GOLD COAST VS. CARLTON
2 - Ed Curnow (CARL)
1.5 - Hugh Greenwood (GC)
1 - Touk Miller (GC), Liam Jones (CARL)
0.5 - Marc Pittonet (CARL)

COLLINGWOOD VS. GWS
3 - Toby Greene (GWS)
2 - Callan Ward (GWS)
0.5 - Tim Taranto (GWS), Lachie Ash (GWS)

NORTH MELBOURNE VS. ADELAIDE
2.5 - Lachie Sholl (ADE)
1.5 - Reilly O'Brien (ADE), Rory Laird (ADE)
0.5 - Aaron Hall (NM)

MELBOURNE VS. GEELONG
3 - Christian Petracca (MEL)
2 - Max Gawn (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)

FREMANTLE VS. HAWTHORN
2 - Nat Fyfe (FRE), David Mundy (FRE)
1 - Sean Darcy (FRE), Tom Mitchell (HAW)


Round 3

BRISBANE VS. COLLINGWOOD
3 - Brodie Grundy (COLL)
1.5 - Jarryd Lyons (BRI), Hugh McCluggage (BRI)

NORTH MELBOURNE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Josh Bruce (WB)
2 - Adam Treloar (WB)
0.5 - Josh Dunkley (WB), Tom Liberatore (WB)

ADELAIDE VS. GOLD COAST
3 - Taylor Walker (ADE)
2 - Rory Sloane (ADE)
0.5 - Hugh Greenwood (GC), Brodie Smith (ADE)

RICHMOND VS. SYDNEY
2 - Sam Wicks (SYD)
1.5 - Callum Mills (SYD), Tom Papley (SYD)
0.5 - Luke Parker (SYD), Oliver Florent (SYD)

ESSENDON VS. ST KILDA
2.5 - Darcy Parish (ESS)
1.5 - Zach Merrett (ESS)
1 - Cale Hooker (ESS), Jordan Ridley (ESS)

WEST COAST VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Luke Shuey (WCE)
1.5 - Andrew Gaff (WCE)
1 - Nic Naitanui (WCE)
0.5 - Dom Sheed (WCE), Tim Kelly (WCE)

CARLTON VS. FREMANTLE
2.5 - Harry McKay (CARL), Patrick Cripps (CARL)
1 - Sam Walsh (CARL)

GWS VS. MELBOURNE
2.5 - Max Gawn (MEL)
1.5 - Toby Greene (GWS)
1 - Christian Petracca (MEL)
0.5 - Jack Viney (MEL), Ed Langdon (MEL)

GEELONG VS. HAWTHORN
3 - Cam Guthrie (GEE)
1.5 - Mitch Duncan (GEE)
1 - Jaeger O'Meara (HAW)
0.5 - Mark O'Connor (GEE)


Round 2

CARLTON VS. COLLINGWOOD
2 - Taylor Adams (COLL)
1.5 - Jordan De Goey (COLL), Darcy Moore (COLL)
0.5 - Scott Pendlebury (COLL), Jack Crisp (COLL)

GEELONG VS. BRISBANE
2.5 - Joel Selwood (GEE)
1.5 - Zach Tuohy (GEE)
1 - Eric Hipwood (BRI), Cam Guthrie (GEE)

SYDNEY VS. ADELAIDE
3 - Taylor Walker (ADE)
1.5 - Luke Parker (SYD)
1 - Rory Laird (ADE)
0.5 - Ben Keays (ADE)

PORT ADELAIDE VS. ESSENDON
2.5 - Ollie Wines (PA), Zak Butters (PA)
0.5 - Travis Boak (PA), Scott Lycett (PA)

ST KILDA VS. MELBOURNE
2.5 - Clayton Oliver (MEL)
1.5 - Christian Salem (MEL)
1 - Christian Petracca (MEL)
0.5 - Jack Steele (STK), Max Gawn (MEL)

GOLD COAST VS. NORTH MELBOURNE
2 - Touk Miller (GC), Noah Anderson (GC)
1 - Brandon Ellis (GC)
0.5 - Lachie Weller (GC), Jed Anderson (NM)

HAWTHORN VS. RICHMOND
3 - Dustin Martin (RICH)
1.5 - Dion Prestia (RICH)
1 - Trent Cotchin (RICH)
0.5 - Kane Lambert (RICH)

WESTERN BULLDOGS VS. WEST COAST
3 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Jackson Macrae (WB)
0.5 - Josh Dunkley (WB), Nic Naitanui (WCE)

FREMANTLE VS. GWS
2.5 - Andrew Brayshaw (FRE), David Mundy (FRE)
0.5 - Adam Cerra (FRE), Lachie Schultz (FRE)


Round 1

RICHMOND VS. CARLTON
3 - Dustin Martin (RICH)
1.5 - Jack Graham (RICH)
1 - Sam Walsh (CARL)
0.5 - Kane Lambert (RICH)

COLLINGWOOD VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Bailey Smith (WB)
1.5 - Jackson Macrae (WB), Darcy Moore (COLL)
0.5 - Lachie Hunter (WB)

MELBOURNE VS. FREMANTLE
2 - Clayton Oliver (MEL), Steven May (MEL)
1 - Christian Petracca (MEL), Andrew Brayshaw (FRE)

ADELAIDE VS. GEELONG
2.5 - Taylor Walker (ADE), Rory Laird (ADE)
0.5 - Ben Keays (ADE), Patrick Dangerfield (GEE)

ESSENDON VS. HAWTHORN
3 - Tom Mitchell (HAW)
1.5 - Andrew McGrath (ESS)
1 - Zach Merrett (ESS)
0.5 - Dylan Moore (HAW)

BRISBANE VS. SYDNEY
2.5 - Callum Mills (SYD)
1.5 - Isaac Heeney (SYD)
1 - Luke Parker (SYD), Errol Gulden (SYD)

NORTH MELBOURNE VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Travis Boak (PA), Orazio Fantasia (PA)
0.5 - Ollie Wines (PA), Jaidyn Stephenson (NM)

GWS VS. ST KILDA
2 - Tim Membrey (STK)
1.5 - Jack Billings (STK), Tim Taranto (GWS)
0.5 - Jade Gresham (STK), Harry Perryman (GWS)

WEST COAST VS. GOLD COAST
2 - Dom Sheed (WCE), Oscar Allen (WCE)
1.5 - Tim Kelly (WCE)
0.5 - Shannon Hurn (WCE)